Σε μια κάπως ανορθόδοξη κίνηση, το Φεστιβάλ Βερολίνου αποφάσισε να ολοκληρώσει τα διαγωνιστικά του τμήματα και να απονείμει τα βραβεία του στις 16 Φεβρουαρίου, παρόλο που συνολικά η διοργάνωση θα συνεχιστεί μέχρι και τις 20 του μήνα. Προφανώς αυτό έχει να κάνει με την επιθυμία για φεστιβαλική αποσυμφόρηση λόγω covid, αφού από σήμερα οι περισσότεροι διεθνείς καλεσμένοι αποχωρούν, αλλά δεν παύει να είναι λίγο παράξενο να δίνεις τα βραβεία σου στη μέση ενός φεστιβάλ.
Χτες λοιπόν, σε μια τελετή με μέτρα προστασίας και αραιή τοποθέτηση παρευρισκόμενων, η Berlinale απένειμε τα βραβεία της, με πρώτα και καλύτερα φυσικά αυτά της κριτικής επιτροπής της οποίας ηγείτο ο M. Night Shyamalan. Η Χρυσή Άρκτος πήγε στο Alcarras της Καταλανής Carla Simon, ενώ το δεύτερο βραβείο, δηλαδή την Αργυρή Άρκτο, απέσπασε το The Novelist’s Film του συνήθους υπόπτου Hong Sang-soo και το βραβείο σκηνοθεσίας κέρδισε η μεγάλη Claires Denis για το Both Sides of the Blade.
Αξίζει να σημειώσουμε πως σχεδόν όλα τα μεγάλα βραβεία της διοργάνωσης (μαζί με αυτά των ερμηνειών που πλέον δεν διαχωρίζονται σε ανδρικούς και γυναικείους ρόλους, ορθά αν μας ρωτάτε) πήγαν σε γυναίκες δημιουργούς, συνεχίζοντας την παράδοση των τελευταίων φεστιβάλ Καννών και Βενετίας που είδαν τα μεγαλύτερα βραβεία τους να πηγαίνουν στο Titane της Julia Ducournau και το Happening της Audrey Diwan αντίστοιχα.
Τέλος, να συμπληρώσουμε πως το μικρού μήκους Βανκούβερ της Άρτεμις Αναστασιάδου κέρδισε μια Ειδική Μνεία στο διαγωνιστικό τμήμα Generation Kplus. Τσεκάρετε παρακάτω αναλυτικά όλα τα βραβεία του φεστιβάλ:
Prizes of the International Jury
Golden Bear for Best Film
Alcarràs
By Carla SimonSilver Bear Grand Jury Prize
The Novelist’s Film
By Hong Sang-sooSilver Bear Jury Prize
Robe Of Gems
By Natalia Lopez GallardoSilver Bear for Best Director
Claire Denis for Fire (or Both Side Of The Blade)
Silver Bear for Best Leading Performance
Meltem Kaptan for Rabiye Kurnaz vs George W. Bush
By Andreas DresenSilver Bear for Best Supporting Performance
Laura Basuki for Before, Now & Then
By Kamila AndiniSilver Bear for Best Screenplay
Laila Stieler for Rabiye Kurnaz vs George W. Bush
By Andreas DresenSilver Bear for Outstanding Artistic Contribution
Everything Will Be Ok
By Rithy PanhSpecial Mention
A Piece Of Sky
By Michael KochPrizes of the Encounters jury
Award for Best Film
Mutzenbacher
By Ruth BeckermannAward for Best Director
Cyril Schaublin for Unrest
Special Jury Award
See You Friday, Robinson
By, Mitra FarahaniGWFF Best First Feature Award
Sonne
By Kurdwin AyubBerlinale Documentary Award
Myanmar Diaries
By The Myanmar Film CollectivePrizes of the International Short Film Jury
Golden Bear Best Short Film
Trap
By Anastasia VeberSilver Bear Jury Prize (Short Film)
Sunday Morning
By Bruno RibieroGeneration 14plus:
Grand Prix
Kind Hearts
by Olivia Rochette and Gerard-Jan ClaesGeneration 14plus Short Film
Au revoir Jérôme !
by Adam Sillard, Gabrielle Selnet and Chloé FarrGeneration Kplus
Grand Prix
An Cailín Ciúin
by Colm BairéadGeneration Kplus Short Film
Gavazn
by Hadi Babaeifar